Jak správně topit: Dosáhněte optimální teploty v pěti jednoduchých krocích

Publikováno: 21. 10. 2023


Zdroj: Bigstock

1.  Zbytečně nepřetápějte

Vnímání pocitu chladu či tepla je velmi individuální, obecně lze však říct, že teplota vnitřních prostor by se měla pohybovat okolo 20 až 21 °C. Spousta rodin má ale tendenci společnou domácnost přetápět, a to mnohdy až na 25 °C. Taková teplota však může ztížit výměnu vzduchu v místnosti, který následně ztrácí svou přirozenou vlhkost. Ta by se měla pohybovat v rozmezí od 40–60 %. Kvůli tomu může docházet k vysušování sliznic, které jsou následně náchylnější k onemocnění.

 Přetopený vzduch může být také rájem pro roztoče, kteří se v teplém prostředí rychleji množí a zhoršují zdravotní stav alergiků a astmatiků. Dlouhodobější pobyt v přetopených místnostech může vést i k bolestem hlavy, pálení očí či ke zhoršenému soustředění.

 

2.  Šetřete energii i peněženku

Kromě ohrožení svého zdraví riskujete při přetápění místností také vyšší náklady na spotřebu energie. Nezáleží pouze na době, po kterou místnost obýváte, ale zejména na čase, kdy se v domácnosti nikdo nenachází. Zkuste při odchodu do práce nastavit teplotu na termostatu a/nebo v aplikaci (např. k tepelnému čerpadlu) na 16 °C. Díky tomu prostor zbytečně nevychladne, místnosti se po vašem návratu rychle prohřejí a ušetříte energii na vytápění, a tím pádem i několik korun.

 

3.  Větrejte správně

Pokud často bojujete s plísněmi v domácnosti či s orosenými okny, pravděpodobně nevětráte správně. Jaké jsou tedy zásady správného větrání? Spíše než mírně a po celý den větrejte několikrát za den krátce a intenzivně. Platí však zásada, že čím je venku chladněji, tím kratší dobu větrejte, přičemž v zimních měsících by větrání nemělo trvat déle než 6 minut. Můžete ve svůj prospěch využít například průvan. Ve chvíli, kdy topíte, se kromě vzduchu ohřívá také vybavení domácnosti včetně zdí a podlah. V případě nárazového větrání průvanem se ochladí pouze vzduch, zatímco teplo ve zdech zůstává.

 

Zdroj: Bigstock

 

4.  Vyvarujte se nejčastějších chyb

Správné vytápění a větrání je tak trochu věda a člověk při tom může udělat spoustu chyb. Jak se jich vyvarovat? Začněte tím, že nebudete topit v době, kdy to není třeba. Optimální teplotu v místnosti vám může pohlídat termostat nebo chytrá aplikace k vašemu zdroji vytápění. Neblahý vliv na vytápění místnosti mohou mít také dlouhé záclony či závěsy a obestavěné radiátory. A to především z toho důvodu, že blokují volný průchod teplého vzduchu dál do místnosti.

 

Co se týče větrání, největší chyby se v domácnostech páchají v průběhu podzimu a zimy. V těchto měsících se rozhodně vyvarujte větrání skrze mikroventilaci, kdy je okno otevřené jen na malou mezeru. Místnost se totiž ochladí a trvá značnou dobu, než ji vytopíte na optimální teplotu. Navíc hrozí zamrzání kování okna a jeho následné poškození.

 

5.  Ve všech místnostech udržujte ideální teplotu

Teplota by rozhodně neměla být stejná ve všech místnostech. Je třeba ji přizpůsobit činnostem, ke kterým se jednotlivé pokoje využívají. Některé jsou navíc náchylnější ke tvorbě plísní než jiné. Například v koupelně může být vyšší teplota než v obývacím pokoji a zdaleka nejnižší teploty by se měly držet na chodbách či v ložnici. Kolik stupňů by mělo být v konkrétních částech vašeho bytu?

Místnost

Teplota

Chodba

10–15 °C

Ložnice

16–18 °C

Kuchyně

18 °C

Obývací pokoj

20–21 °C

Koupelna

24 °C

Další tipy

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Datum vydání: 1. 3. 2024

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Datum vydání: 15. 2. 2024

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Datum vydání: 1. 2. 2024

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Datum vydání: 18. 1. 2024

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Datum vydání: 15. 12. 2023