Články

Články

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Přečíst článek

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Přečíst článek

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Rostoucí ceny energií nejsou žádným tajemstvím. Jednou z možností, jak ušetřit, je přechod na chytrou domácnost. Co přesně to znamená, kolik peněz ušetříte a jak se v tom všem vyznat, když s inteligentní domácností teprve začínáte, se dozvíte v našem článku.

Přečíst článek

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Přečíst článek

11 tipů, jak ušetřit na nákladech za vytápění

Letošní zima přesvědčila mnoho obyvatel domů a bytů, že je potřeba začít lépe využívat regulační kohoutky. Jak topit, abyste z vyúčtování neutrpěli šok? Pomohou vám naše drobné i větší fígle.

Přečíst článek

Jak ušetřit za vytápění během topné sezóny?

Chcete letos konečně ušetřit za topení a nezoufat si, až přijde roční vyúčtování? Poradíme vám, jak topit co nejefektivněji, a hlavně jakých chyb se vyvarovat, abyste nebyli překvapeni ze spotřeby energií.

Přečíst článek

Vařte úsporně: Je lepší indukce nebo plyn?

Indukční a plynový sporák spolu svádí věčný boj již od nepaměti. Oba mají mnoho kladů, ale taktéž několik málo nevýhod. Jaké jsou hlavní přednosti vaření na indukci a plynu a na co byste si měli dát pozor?

Přečíst článek

Porovnání nákladů na vytápění – čím se vyplatí topit?

Ceny energií neustále rostou. To je jedním z důvodů, proč se mnozí poohlížejí po jiných možnostech vytápění za účelem snížení nákladů. Jaký druh vytápění je pro vás nejvýhodnější a prokáže vaší domácnosti největší službu?

Přečíst článek

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

vChytrá domácnost není hudbou budoucnosti. Využívat ji můžete tady a teď. Maximálně vám ulehčí život, zautomatizuje každodenní rituály, sníží spotřebu energií a můžete ji ovládat odkudkoli jen pomocí mobilního telefonu, počítače nebo tabletu.

Přečíst článek

Jak správně topit: Dosáhněte optimální teploty v pěti jednoduchých krocích

Věděli jste, že když navýšíte teplotu v místnosti o 1 °C, vzrostou náklady na topení až o 6 %? Vytápění domácností je mnohdy energeticky i finančně náročné, ale správným přístupem můžete šetřit nejen přírodu, ale i svou peněženku. Jak tedy správně topit nebo větrat a kolik stupňů by mělo být v jednotlivých pokojích?

Přečíst článek

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Přečíst článek

S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

Fotovoltaika představuje ekologický zdroj vytápění, ohřevu vody nebo nabíjení elektromobilu. Počáteční investice není zanedbatelná, nicméně se vám vrátí v horizontu několika let. Máte na výběr ze 3 variant, jak fotovoltaickou elektrárnu využít naplno. Podívejme se na ně podrobněji.

Přečíst článek

Jak správně větrat v zimě?

Čerstvý vzduch má na zdraví člověka blahodárné účinky. Ale co když trávíte hodně času zavření doma nebo v práci? Při nedostatku čerstvého vzduchu se rychle dostaví pocit únavy, nebo dokonce bolesti hlavy. Výměna vzduchu v místnosti vás znovu nastartuje a nabudí k lepšímu soustředění. Jak ale větrat v zimních měsících, abyste nepřišli o teplo, nezvedli si náklady na energie, a přesto neriskovali své zdraví?

Přečíst článek

Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky: Pro koho je vhodná a kolik stojí?

Chcete-li se opravdu stát energeticky částečně soběstačnou domácností, která není po celý rok plně odkázaná na distributora elektřiny, a zároveň chcete za elektřinu ušetřit, pak je tím pravým řešením fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jak funguje a vyplatí se vůbec?

Přečíst článek

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Chcete snížit spotřebu elektřiny v domě a hledáte nový zdroj vytápění, kterým nahradíte ten stávající? Pak je právě teď ten správný čas věnovat pozornost tepelnému čerpadlu. Jak funguje, jak vám pomůže snížit spotřebu elektřiny, kolik stojí a pro koho je vhodné?

Přečíst článek

Fotovoltaika šetří peníze i planetu

Sluneční energii můžete využít pro chod elektrospotřebičů, svícení, ohřev vody, nabití baterií pro pozdější využití uložené elektrické energie nebo pro nabíjení elektromobilu. Energeticky soběstačný domov přináší mnoho výhod, sníží vaše poplatky za elektřinu a na jeho vytvoření můžete čerpat dotaci. Co je fotovoltaika a proč se k ní obrací čím dál více lidí?

Přečíst článek

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Tepelné čerpadlo je skvělým zdrojem vytápění i ohřevu vody. Na trhu je ale víc druhů a vy si nejste jisti, jak vybrat to správné? Poradíme vám, podle čeho vybírat, aby vám tepelné čerpadlo dobře sloužilo a byli jste s ním opravdu spokojení.

Přečíst článek

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Tepelné čerpadlo vám do budoucna ušetří spoustu peněz za elektrickou energii a nejen to. Pokud přecházíte na tento zdroj vytápění například z kotle na tuhá paliva, pak vám navíc odpadne starost s údržbou a neustálým sháněním dřeva nebo uhlí. Čím dřív začnete topit tepelným čerpadlem, tím dřív začnete šetřit energii a ve finále i svou peněženku. Nyní ho získáte levněji díky dotacím.

Přečíst článek

Plynové kotle: Které jsou nejlepší?

Tápete při výběru plynového kotle a nevíte, na co se zaměřit, abyste vybrali ten nejlepší? Poradíme vám, čím se řídit, a nastíníme, jakých úspor můžete dosáhnout.

Přečíst článek

Co potřebujete vědět o revizi plynového kotle?

Vytápíte svou domácnost plynem? V tom případě byste neměli zapomínat na kontrolu plynového kotle. Díky pravidelným prohlídkám udržíte topné zařízení v dobrém stavu a ušetříte na energii. Přečtěte si, co všechno revize plynového kotle obnáší.

Přečíst článek

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Čeká vás výměna současného kotle a přemýšlíte o kondenzačním plynovém kotli? Máme pro vás několik tipů, na co při výměně nezapomenout. Kondenzační plynový kotel má totiž některá specifika, se kterými musíte počítat.

Přečíst článek

Víte, jak správně vybrat kotel do domu?

Stěhujete se konečně do vlastního domu nebo řešíte výměnu kotle? Výběr toho správného kotle ale nemusí být tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá. V našem článku zjistíte vše, co před koupí kotle potřebujete vědět.

Přečíst článek

Výhody a nevýhody kondenzačního kotle – na co si dát při výběru pozor?

Oproti starému plynovému kotli poskytuje kondenzační kotel až o 30 % vyšší účinnost. Snižte spotřebu plynu a ušetřete díky využívání energie ze spalin. Poznejte, jak funguje plynový kondenzační kotel, zkušenosti ostatních a výhody a nevýhody tohoto typu vytápění.

Přečíst článek

Chytré žárovky. Proč si je zamilujete a jak vám usnadní život?

Jedním z komponentů chytré domácnosti jsou i chytré žárovky. Pojďme si říct, čím vám chytrá žárovka vylepší každodenní život a kolik zhruba stojí.

Přečíst článek

Jakou spotřebu má vaše lednice za rok? Možná platíte zbytečně moc

Kolik energie si berou vaše spotřebiče, není věc, kterou je radno podceňovat. Staří žrouti elektřiny vás mohou ve finále přijít poměrně draho a leckdy se pak vyplatí investovat do nového, energeticky úspornějšího přístroje. A co taková lednice, která běží nonstop?

Přečíst článek

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Když už se teď ceny elektrických energií skloňují ve všech pádech a každý se snaží ušetřit, jak se dá, bude vás nejspíš zajímat, kolik energie vám spolykají spotřebiče. Na jejich spotřebu se spolu podíváme blíž a zaostříme hlavně na elektrické varné desky.

Přečíst článek

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Energetické třídy spotřebičů se v rámci Evropské unie užívají od roku 1995. V roce 2021 však jednotlivé třídy změnily svá kritéria, aby uvolnily místo budoucím, ještě úspornějším spotřebičům. Co na energetickém štítku najdete a jaké jsou mezi třídami rozdíly?

Přečíst článek

Ušetřete s LED žárovkami

Věděli jste, že LED žárovky spotřebují 7krát méně elektrické energie než jejich neúsporné předchůdkyně? LED technologie přináší hned několik výhod a šetří nejen vaši peněženku, ale také přírodu. Jak vlastně fungují LED světla a kolik s nimi můžete ušetřit?

Přečíst článek

5 investičních opatření, díky nimž snížíte spotřebu energií ještě letos

V minulém článku jsme si řekli, jak změnit návyky, aby se vám podařilo snížit spotřebu elektřiny nebo plynu. Tentokrát vám poradíme několik tipů, které vás sice už budou něco stát, ale pomohou vám snížit spotřebu ještě víc.

Přečíst článek

Jak snížit spotřebu energií na vytápění ještě tuto sezónu?

Jak velkou spotřebu energií na vytápění máte, závisí na mnoha faktorech. Jiná bude ve velkém domě a jiná v malém bytě, který má z každé strany sousedící byt. Inspirujte se tipy, jak okamžitě snížit výdaje na vytápění.

Přečíst článek

Jak snížit spotřebu energií na ohřev vody ještě letos?

Chcete snížit spotřebu energií na ohřev vody v domácnosti? Máme pro vás několik tipů, jak toho dosáhnout ještě v letošní sezóně.

Přečíst článek

Vychytávky při vytápění a revize otopné soustavy

Každá druhá domácnost topí plynem a každá desátá vytápí domov elektřinou. Vytápění spolkne největší podíl z celkové spotřeby energií. Chcete ji snížit? Máme pro vás detailněji rozpracovaná další opatření, díky kterým toho dosáhnete ještě tuto sezónu.

Přečíst článek

Chytré a automatické ovládání topení

V minulém článku jsme mluvili o termostatických hlavicích, které vám pomohou udržet v místnosti stálou teplotu. Chcete-li efektivitu vytápění posunout ještě dál, pak investujte do chytrého ovládání topení, díky němuž vytápění pokojů zautomatizujete. Jak to celé funguje?

Přečíst článek

Pravidelný servis topné soustavy

Vytápění tradičně bere nejvíc energie, a tudíž stojí i nejvíc peněz. Jednou z cest, jak snížit spotřebu energií na vytápění, je pravidelná kontrola a servis otopné soustavy. Čemu všemu je třeba věnovat pozornost, co můžete udělat vy sami a co už je třeba svěřit do rukou odborníka?

Přečíst článek

Revize otopné soustavy

Chtěli jste v domě ušetřit za energie, a tak proběhla rekonstrukce? Pokud jste udělali krok A, pak nezapomeňte ani na krok B. Bez revize otopné soustavy totiž za energie v revitalizovaném domě neušetříte tak, jak jste si mysleli. Co je vlastně revize otopné soustavy, kdy je čas pozvat odborníka a jak vám tento krok pomůže skutečně snížit spotřebu energií?

Přečíst článek

Termostatické hlavice na radiátory

Rádi byste ještě letos snížili spotřebu energií na vytápění? Pořiďte si na radiátory termostatické hlavice. Už je máte? Pak si ověřte, že s nimi zacházíte správně. Jak vám hlavice na radiátorech pomohou se snížením spotřeby, se dozvíte v tomto článku.

Přečíst článek

Zapomeňte na ventilaci. Větrejte krátce, ale intenzivně

Větráním se chceme zbavit nepříjemných pachů a pustit dovnitř čerstvý vzduch. Během zimy, kdy topíme, je víc než kdy jindy důležité větrat správně. Ideální větrání je takové, kdy dovnitř pustíme čerstvý vzduch, ale zároveň nepřijdeme o nastřádané teplo, a tím pádem nebudeme muset topit na maximum, abychom vrátili teplotu v místnostech zpět. Jak tedy větrat chytře a efektivně?

Přečíst článek

Zateplení fasády domu

Dalším investičním opatřením, které byste měli zvážit, je zateplení fasády domu. Díky kvalitní izolaci ušetříte až 7 MWh ročně a to už není málo. Navíc se pro vás stane bydlení mnohem komfortnější navzdory střídaní ročních období.

Přečíst článek

Vyměňte stávající okna za izolační trojskla

Snížit spotřebu energií na vytápění můžete i prostřednictvím lepšího zateplení svého bytu či domu. Jednou z možností je omezení tepelných ztrát pomocí izolačních trojskel.

Přečíst článek

Fotovoltaika na střechu

Solární panely na střechu jsou další možností, která vám znatelně pomůže snížit spotřebu energií. Investice do fotovoltaiky není zanedbatelná, můžete ale dostat finanční příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám. Kolik díky fotovoltaice ušetříte, jaká je návratnost investice a komu se fotovoltaika (ne)vyplatí?

Přečíst článek

Solární ohřev vody a kondenzační plynový kotel

Uspořte energii s kondenzačním plynovým kotlem, díky kterému snížíte spotřebu plynu. Na ohřev vody využijte energii ze slunce a nechte si na střechu nainstalovat solární kolektory. Na řešení se solárními kolektory pak můžete čerpat dotační příspěvek a snížit tak vstupní náklady.

Přečíst článek

Pořízení tepelného čerpadla

Lámete-li si hlavu nad tím, jak do další topné sezóny snížit náklady na spotřebu energií, pak rozhodně dejte šanci tepelnému čerpadlu. Jak vám pomůže v boji se snížením spotřeby za energie a můžete na něj dostat finanční pomoc z nějakého dotačního programu, když Kotlíkové dotace končí?

Přečíst článek

Úsporné spotřebiče

Výrobci uvádějí na trh stále modernější, výkonnější a zároveň úspornější spotřebiče, které vám citelně sníží spotřebu energií. Naplánujte si výměnu starých spotřebičů, snižte spotřebu a ušetřete čas. Jak a podle čeho vybírat, vám poradíme na následujících řádcích.

Přečíst článek

Jak efektivně a úsporně zacházet se spotřebiči?

Spotřebičů máme doma opravdu hodně. Některé běží nonstop, jako třeba lednice, a jiné zapínáme jenom jednou za čas. Jak s nimi správně zacházet, aby se vám podařilo ještě letos snížit spotřebu elektřiny? Máme pro vás několik tipů, které vám v tom pomohou.

Přečíst článek

5 investic, díky kterým ušetříte za energie příští rok. Řešte je ale už teď

V minulých článcích jsme si představili investiční i neinvestiční řešení, díky nimž ušetříte za elektřinu či plyn ještě letošní sezónu. Dnes si řekneme o 5 investičních řešeních, která vám radikálně sníží spotřebu energií příští rok, ale je dobré o nich uvažovat s předstihem.

Přečíst článek

Top 5 opatření, která vám okamžitě sníží spotřebu energií a nebudou vás stát téměř nic

Chcete snížit spotřebu energií v domě nebo bytě a lámete si hlavu nad tím, jak to udělat? V dnešním článku pro vás máme 5 tipů na snížení spotřeby bez nutnosti investice. Zamyslete se nad nimi a změňte svoje zaběhlé rituály. Šetřit začnete okamžitě.

Přečíst článek