Články

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Datum vydání: 1. 3. 2024

Přečíst článek

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Datum vydání: 15. 2. 2024

Přečíst článek

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Datum vydání: 1. 2. 2024

Přečíst článek

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Datum vydání: 18. 1. 2024

Přečíst článek

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Datum vydání: 15. 12. 2023

Přečíst článek

Začněte s chytrou domácností, snížíte tak spotřebu energií

Chcete žít komfortněji a zároveň šetřit peněženku? Chytrá domácnost vám otevírá dveře do světa automatizace a optimalizace, což vám pomůže snížit spotřebu energií. V tomto článku vám představíme základní principy chytré domácnosti a poradíme, jak s ní správně začít.

Datum vydání: 8. 12. 2023

Přečíst článek

11 tipů, jak ušetřit na nákladech za vytápění

Letošní zima přesvědčila mnoho obyvatel domů a bytů, že je potřeba začít lépe využívat regulační kohoutky. Jak topit, abyste z vyúčtování neutrpěli šok? Pomohou vám naše drobné i větší fígle.

Datum vydání: 30. 11. 2023

Přečíst článek

5 způsobů, jak radikálně snížit náklady na vytápění během topné sezóny

Říkáte si, že už by to letos chtělo snížit náklady na spotřebu energií? Máte pravdu, vytápění představuje pro peněženku největší zátěž. Změňte to. Těchto 5 jednoduchých tipů vám v tom pomůže.

Datum vydání: 22. 11. 2023

Přečíst článek

Vařte úsporně: Je lepší indukce nebo plyn?

Indukční a plynový sporák spolu svádí věčný boj již od nepaměti. Oba mají mnoho kladů, ale taktéž několik málo nevýhod. Jaké jsou hlavní přednosti vaření na indukci a plynu a na co byste si měli dát pozor?

Datum vydání: 14. 11. 2023

Přečíst článek

Porovnání nákladů na vytápění – čím se vyplatí topit?

Ceny energií neustále rostou. To je jedním z důvodů, proč se mnozí poohlížejí po jiných možnostech vytápění za účelem snížení nákladů. Jaký druh vytápění je pro vás nejvýhodnější a prokáže vaší domácnosti největší službu?

Datum vydání: 6.11. 2023

Přečíst článek

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

vChytrá domácnost není hudbou budoucnosti. Využívat ji můžete tady a teď. Maximálně vám ulehčí život, zautomatizuje každodenní rituály, sníží spotřebu energií a můžete ji ovládat odkudkoli jen pomocí mobilního telefonu, počítače nebo tabletu.

Datum vydání: 29. 10. 2023

Přečíst článek

Jak správně topit: Dosáhněte optimální teploty v pěti jednoduchých krocích

Věděli jste, že když navýšíte teplotu v místnosti o 1 °C, vzrostou náklady na topení až o 6 %? Vytápění domácností je mnohdy energeticky i finančně náročné, ale správným přístupem můžete šetřit nejen přírodu, ale i svou peněženku. Jak tedy správně topit nebo větrat a kolik stupňů by mělo být v jednotlivých pokojích?

Datum vydání: 21. 10. 2023

Přečíst článek

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Datum vydání: 13. 10. 2023

Přečíst článek

S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

Fotovoltaika představuje ekologický zdroj vytápění, ohřevu vody nebo nabíjení elektromobilu. Počáteční investice není zanedbatelná, nicméně se vám vrátí v horizontu několika let. Máte na výběr ze 3 variant, jak fotovoltaickou elektrárnu využít naplno. Podívejme se na ně podrobněji.

Datum vydání: 5. 10. 2023

Přečíst článek

Větrejte v chladných měsících správně, ať nepřijdete o teplo

Může se zdát, že větrání přece není žádná velká věda. Přesto v něm řada lidí dělá spoustu chyb a přichází tak o cenné teplo. Jak tedy větrat efektivně? Stačí, když si zapamatujete pár pravidel.

Datum vydání: 27. 9. 2023

Přečíst článek

Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky: Pro koho je vhodná a kolik stojí?

Chcete-li se opravdu stát energeticky částečně soběstačnou domácností, která není po celý rok plně odkázaná na distributora elektřiny, a zároveň chcete za elektřinu ušetřit, pak je tím pravým řešením fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jak funguje a vyplatí se vůbec?

Datum vydání: 19. 9. 2023

Přečíst článek

Fotovoltaika šetří peníze i planetu

Sluneční energii můžete využít pro chod elektrospotřebičů, svícení, ohřev vody, nabití baterií pro pozdější využití uložené elektrické energie nebo pro nabíjení elektromobilu. Energeticky soběstačný domov přináší mnoho výhod, sníží vaše poplatky za elektřinu a na jeho vytvoření můžete čerpat dotaci. Co je fotovoltaika a proč se k ní obrací čím dál více lidí?

Datum vydání: 11. 9. 2023

Přečíst článek

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Chcete snížit spotřebu elektřiny v domě a hledáte nový zdroj vytápění, kterým nahradíte ten stávající? Pak je právě teď ten správný čas věnovat pozornost tepelnému čerpadlu. Jak funguje, jak vám pomůže snížit spotřebu elektřiny, kolik stojí a pro koho je vhodné?

Datum vydání: 3. 9. 2023

Přečíst článek

Čerpejte dotaci na tepelné čerpadlo i v roce 2024

Přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla? Tato technologie je vhodná jak do moderních staveb, tak i do starších domů. Vyšší počáteční investici můžete částečně pokrýt z dotačního programu. Jak se pohybují ceny tepelných čerpadel a kolik můžete získat na dotacích, se dozvíte v našem článku.

Datum vydání: 26. 8. 2023

Přečíst článek

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Tepelné čerpadlo je skvělým zdrojem vytápění i ohřevu vody. Na trhu je ale víc druhů a vy si nejste jisti, jak vybrat to správné? Poradíme vám, podle čeho vybírat, aby vám tepelné čerpadlo dobře sloužilo a byli jste s ním opravdu spokojení.

Datum vydání: 18. 8. 2023

Přečíst článek

Plynové kotle: Které jsou nejlepší?

Tápete při výběru plynového kotle a nevíte, na co se zaměřit, abyste vybrali ten nejlepší? Poradíme vám, čím se řídit, a nastíníme, jakých úspor můžete dosáhnout.

Datum vydání: 10. 8. 2023

Přečíst článek

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Čeká vás výměna současného kotle a přemýšlíte o kondenzačním plynovém kotli? Máme pro vás několik tipů, na co při výměně nezapomenout. Kondenzační plynový kotel má totiž některá specifika, se kterými musíte počítat.

Datum vydání: 2. 8. 2023

Přečíst článek

Co potřebujete vědět o revizi plynového kotle?

Vytápíte svou domácnost plynem? V tom případě byste neměli zapomínat na kontrolu plynového kotle. Díky pravidelným prohlídkám udržíte topné zařízení v dobrém stavu a ušetříte na energii. Přečtěte si, co všechno revize plynového kotle obnáší.

Datum vydání: 25. 7. 2023

Přečíst článek

Výhody a nevýhody kondenzačního kotle – na co si dát při výběru pozor?

Oproti starému plynovému kotli poskytuje kondenzační kotel až o 30 % vyšší účinnost. Snižte spotřebu plynu a ušetřete díky využívání energie ze spalin. Poznejte, jak funguje plynový kondenzační kotel, zkušenosti ostatních a výhody a nevýhody tohoto typu vytápění.

Datum vydání: 17. 7. 2023

Přečíst článek

Víte, jak správně vybrat kotel do domu?

Stěhujete se konečně do vlastního domu nebo řešíte výměnu kotle? Výběr toho správného kotle ale nemusí být tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá. V našem článku zjistíte vše, co před koupí kotle potřebujete vědět.

Datum vydání: 9. 7. 2023

Přečíst článek

Víte, jak velkou spotřebu elektřiny má vaše lednice za rok?

Sledování spotřeby lednice přináší několik výhod. Znalost skutečné spotřeby vám umožní efektivní řízení nákladů na elektřinu, takže budete moci snížit své energetické výdaje a ušetřit peníze. Dále vám informace o spotřebě lednice poslouží jako indikátor jejího stavu a vy získáte šanci včas odhalit potenciální problémy.

Datum vydání: 1. 7. 2023

Přečíst článek

Pořiďte si domů chytré žárovky. Ušetříte za elektřinu

Nové technologie jsou stále efektivnější a usnadňují lidem život. Jednou z nich jsou i chytré žárovky, které jsou ideálním prvním krokem na cestě za chytrou domácností. Jaké mají výhody a kolik chytré žárovky vlastně stojí?

Datum vydání: 23. 6. 2023

Přečíst článek

Úsporné vaření. Víte, jakou spotřebu elektřiny má váš sporák?

V kuchyni tráví většina z nás hodně času Na tom, jaký spotřebič při vaření využíváte, tak skutečně záleží. Jaký sporák je nejúspornější a jak vařit, abyste vařili efektivně a co nejvíc snížili spotřebu energií? <

Datum vydání: 15. 6. 2023

Přečíst článek

Znáte rozdíly mezi energetickými třídami spotřebičů?

Vědět, co vyčtete z energetického štítku spotřebiče, se vám v dlouhodobém horizontu rozhodně vyplatí. Úspornější spotřebič vám pomůže snížit spotřebu elektřiny a díky opatření EU na něj snadno seženete náhradní díly.

Datum vydání: 7. 6. 2023

Přečíst článek

Ušetřete s LED žárovkami

Věděli jste, že LED žárovky spotřebují 7krát méně elektrické energie než jejich neúsporné předchůdkyně? LED technologie přináší hned několik výhod a šetří nejen vaši peněženku, ale také přírodu. Jak vlastně fungují LED světla a kolik s nimi můžete ušetřit?

Datum vydání: 30. 5. 2023

Přečíst článek

5 investičních opatření, díky nimž snížíte spotřebu energií ještě letos

V minulém článku jsme si řekli, jak změnit návyky, aby se vám podařilo snížit spotřebu elektřiny nebo plynu. Tentokrát vám poradíme několik tipů, které vás sice už budou něco stát, ale pomohou vám snížit spotřebu ještě víc.

Datum vydání: 22. 5. 2023

Přečíst článek

Snižte spotřebu energií na vytápění ještě tuto topnou sezónu

Trápí vás vyšší spotřeba energií a rádi byste ji snížili ještě letos? V českých domácnostech se interiér často zbytečně přetápí. Řekneme vám, jaké teploty jsou v jednotlivých místnostech optimální a jak teplotu uvnitř udržet bez větších výkyvů. Začněte šetřit hned.

Datum vydání: 14. 5. 2023

Přečíst článek

Jak snížit spotřebu energií na ohřev vody ještě letos?

Chcete snížit spotřebu energií na ohřev vody v domácnosti? Máme pro vás několik tipů, jak toho dosáhnout ještě v letošní sezóně.

Datum vydání: 6. 5. 2023

Přečíst článek

Vychytávky při vytápění a revize otopné soustavy

Každá druhá domácnost topí plynem a každá desátá vytápí domov elektřinou. Vytápění spolkne největší podíl z celkové spotřeby energií. Chcete ji snížit? Máme pro vás detailněji rozpracovaná další opatření, díky kterým toho dosáhnete ještě tuto sezónu.

Datum vydání: 28. 4. 2023

Přečíst článek

Chytré a automatické ovládání topení

V minulém článku jsme mluvili o termostatických hlavicích, které vám pomohou udržet v místnosti stálou teplotu. Chcete-li efektivitu vytápění posunout ještě dál, pak investujte do chytrého ovládání topení, díky němuž vytápění pokojů zautomatizujete. Jak to celé funguje?

Datum vydání: 20. 4. 2023

Přečíst článek

Pravidelný servis topné soustavy

Vytápění tradičně bere nejvíc energie, a tudíž stojí i nejvíc peněz. Jednou z cest, jak snížit spotřebu energií na vytápění, je pravidelná kontrola a servis otopné soustavy. Čemu všemu je třeba věnovat pozornost, co můžete udělat vy sami a co už je třeba svěřit do rukou odborníka?

Datum vydání: 12. 4. 2023

Přečíst článek

Revize otopné soustavy

Chtěli jste v domě ušetřit za energie, a tak proběhla rekonstrukce? Pokud jste udělali krok A, pak nezapomeňte ani na krok B. Bez revize otopné soustavy totiž za energie v revitalizovaném domě neušetříte tak, jak jste si mysleli. Co je vlastně revize otopné soustavy, kdy je čas pozvat odborníka a jak vám tento krok pomůže skutečně snížit spotřebu energií?

Datum vydání: 4. 4. 2023

Přečíst článek

Termostatické hlavice na radiátory

Rádi byste ještě letos snížili spotřebu energií na vytápění? Pořiďte si na radiátory termostatické hlavice. Už je máte? Pak si ověřte, že s nimi zacházíte správně. Jak vám hlavice na radiátorech pomohou se snížením spotřeby, se dozvíte v tomto článku.

Datum vydání: 27. 3. 2023

Přečíst článek

Zateplení fasády domu

Dalším investičním opatřením, které byste měli zvážit, je zateplení fasády domu. Díky kvalitní izolaci ušetříte až 7 MWh ročně a to už není málo. Navíc se pro vás stane bydlení mnohem komfortnější navzdory střídaní ročních období.

Datum vydání: 19. 3. 2023

Přečíst článek

Zapomeňte na ventilaci. Větrejte krátce, ale intenzivně

Větráním se chceme zbavit nepříjemných pachů a pustit dovnitř čerstvý vzduch. Během zimy, kdy topíme, je víc než kdy jindy důležité větrat správně. Ideální větrání je takové, kdy dovnitř pustíme čerstvý vzduch, ale zároveň nepřijdeme o nastřádané teplo, a tím pádem nebudeme muset topit na maximum, abychom vrátili teplotu v místnostech zpět. Jak tedy větrat chytře a efektivně?

Datum vydání: 11. 3. 2023

Přečíst článek

Fotovoltaika na střechu

Solární panely na střechu jsou další možností, která vám znatelně pomůže snížit spotřebu energií. Investice do fotovoltaiky není zanedbatelná, můžete ale dostat finanční příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám. Kolik díky fotovoltaice ušetříte, jaká je návratnost investice a komu se fotovoltaika (ne)vyplatí?

Datum vydání: 23. 2. 2023

Přečíst článek

Solární ohřev vody a kondenzační plynový kotel

Uspořte energii s kondenzačním plynovým kotlem, díky kterému snížíte spotřebu plynu. Na ohřev vody využijte energii ze slunce a nechte si na střechu nainstalovat solární kolektory. Na řešení se solárními kolektory pak můžete čerpat dotační příspěvek a snížit tak vstupní náklady.
15. 2. 2023

Přečíst článek

Pořízení tepelného čerpadla

Lámete-li si hlavu nad tím, jak do další topné sezóny snížit náklady na spotřebu energií, pak rozhodně dejte šanci tepelnému čerpadlu. Jak vám pomůže v boji se snížením spotřeby za energie a můžete na něj dostat finanční pomoc z nějakého dotačního programu, když Kotlíkové dotace končí?

Datum vydání: 7. 2. 2023

Přečíst článek

Vyměňte stará okna za nová s trojsklem, mají skvělé izolační vlastnosti

Snižte svou energetickou spotřebu a ušetřete náklady na provoz v domácnosti pomocí moderních opatření. Investujte do kvalitní izolace a výměny oken za izolační trojskla a zvyšte účinnost využití energie. Částečně vám pomohou také venkovní rolety.

Datum vydání: 3. 2. 2023

Přečíst článek

Úsporné spotřebiče

Výrobci uvádějí na trh stále modernější, výkonnější a zároveň úspornější spotřebiče, které vám citelně sníží spotřebu energií. Naplánujte si výměnu starých spotřebičů, snižte spotřebu a ušetřete čas. Jak a podle čeho vybírat, vám poradíme na následujících řádcích.

Datum vydání: 30. 1. 2023

Přečíst článek

Jak efektivně a úsporně zacházet se spotřebiči?

Spotřebičů máme doma opravdu hodně. Některé běží nonstop, jako třeba lednice, a jiné zapínáme jenom jednou za čas. Jak s nimi správně zacházet, aby se vám podařilo ještě letos snížit spotřebu elektřiny? Máme pro vás několik tipů, které vám v tom pomohou.

Datum vydání: 22. 1. 2023

Přečíst článek

5 chytrých investic pro výraznou úsporu energií

Přemýšlíte, že budete investovat peníze do moderních technologií nebo snad do rekonstrukce? Těchto 5 investic se vám z dlouhodobého hlediska skutečně vyplatí. Snížení spotřeby energií není jediným benefitem, který z těchto investičních opatření získáte. Zvýšíte svůj komfort bydlení a také cenu nemovitosti. A to už za investici

Datum vydání: 14. 1. 2023

Přečíst článek

7 kroků k okamžitému snížení spotřeby energií bez výrazných investic

I malé změny doma vám mohou přinést velké rozdíly v nákladech na energie. Máme pro vás 7 účinných opatření, která můžete začít aplikovat ihned, a přitom vás nebudou prakticky nic stát. Ročně můžete díky těmto změnám ušetřit za energie i několik tisíc korun.

Datum vydání: 20. 12. 2022

Přečíst článek