Zdroj: Freepik.com
Proč je klimatizace dobrý nápad?
Panelové byty a hůře izolované domy se během léta mění ve skleníky. Teplota v pokojích nepříjemně stoupá a noční větrání nepřináší kýženou úlevu. Toto nepohodlí elegantně řeší moderní klimatizace. Pracuje na principu tepelného čerpadla vzduch–vzduch a kromě ochlazení v parných dnech také dokáže domácnost efektivně vyhřát mezi sezónami. Co dalšího vám nabídne?
- Čistší vzduch – vestavěné filtry zachytávají prach, roztoče i pylové částice. Některé modely nabízejí i ionizaci vzduchu, která neutralizuje bakterie a viry.
- Téměř neslyšitelný chod – vnitřní jednotky pracují tiše (okolo 20 dB) a navíc disponují nočním režimem, který reguluje výkon, a ještě více tlumí hluk pro klidný spánek.
- Úsporu za energie na vytápění – spotřeba klimatizace při topení je díky vysoké účinnosti (COP 3,5–4,5) výrazně nižší než u klasických přímotopů. Z 1 kWh elektřiny tedy vytvoří 3,5–4,5 kWh tepla.
- Snadnou montáž – instalace zařízení není složitá a zkušený odborník jej zvládne zprovoznit za jedno dopoledne.
Jak vybrat klimatizaci do bytu nebo domu
Každý typ prostoru vyžaduje jiné řešení. Poddimenzovaná klimatizace poběží nonstop, bude hlučná, a stejně místnost pořádně neochladí. Ta předimenzovaná zase zbytečně prodraží pořízení i provoz.
Základní pravidlo při výběru klimatizace zní: Na každých 10 m² prostoru je potřeba přibližně 1 kW chladicího výkonu. Pro místnost velkou 25 m² volte klimatizaci s výkonem kolem 2,5 kW. Odborníci doporučují při výpočtu navýšit požadovaný výkon o 20–30 % pro podkrovní a špatně izolované prostory či více prosklené místnosti s okny orientovanými na jih.
Tip! Alternativně můžete požadovaný výkon zařízení spočítat také podle objemu místnosti: cca 30 W na m3.
Klimatizace do bytu: na co si dát pozor
V bytě narazíte na specifická omezení. Umístění klimatizace na vnější plášť bytového domu podléhá souhlasu SVJ. Po jeho získání byste měli jednotku instalovat tak, aby co nejméně „hyzdila“ dům, tedy ji umístit na lodžii či balkon. Při jejím výběru také musíte dbát na vhodné technické parametry (nízká hlučnost, minimální vibrace) a následně vyřešit odvod kondenzátu.
Klimatizace do domu: více svobody i možností
Bydlíte-li ve vlastním rodinném domě, máte při výběru klimatizace mnohem větší volnost. Stavební povolení ve většině případů nepotřebujete (pokud váš dům není kulturní památkou, nezasáhnete-li při instalaci do nosné konstrukce nebo neměníte-li vzhled stavby). A můžete ji umístit, kam chcete, samozřejmě s ohledem na dobré sousedské vztahy.
Tip! Klimatizace nenahrazuje čerstvý vzduch, nezapomínejte proto na klasické větrání. Inspirujte se naším videem Jak správně větrat.
Na co se zaměřit při výběru klimatizace?
Výběr vhodné klimatizace se vyplatí zkonzultovat s odborníkem. Zhodnotí specifika vaší domácnosti, posoudí prostor, orientaci domu ke světovým stranám, vaše potřeby chlazení a vytápění a navrhne optimální řešení.
Obecně sledujte především:
- Chladicí výkon (kW) – řiďte se již zmíněnou 1 kW na 10 m² plochy.
- Energetickou třídu – rozdíl ve spotřebě klimatizace s energetickou třídou A a A+++ může být až 40 %.
- Hlučnost – do ložnice volte zařízení s hlučností do 25 dB.
- Příkon klimatizace – běžné modely mají příkon 1–1,5 kW v závislosti na aktuální potřebě, špičkové typy i méně.
Spotřeba klimatizace: kolik vás bude stát provoz?
To, kolik energie spotřebuje klimatizace, závisí na mnoha faktorech (velikost chlazené místnosti, zvolená teplota chlazení, teplotní rozdíl mezi venkovní a požadovanou vnitřní teplotou, tepelné ztráty místnosti, počasí během léta apod.). Nepracuje však na plný výkon po celou dobu provozu. Jakmile dosáhne požadované pokojové teploty, přepne se do režimu cirkulace vzduchu a její spotřeba je nižší. Přesný údaje o roční spotřebě klimatizace najdete v produktově technickém listu u každého zařízení. Konečnou spotřebu ovlivňuje samozřejmě i počet klimatizačních jednotek v domácnosti.
Tip! V mnoha domácnostech dává smysl klimatizací nejen chladit, ale také přitápět na jaře či na podzim, kdy není efektivní spouštět klasické topení.
Jak správně používat klimatizaci
Její spotřebu výrazně snižuje i správné používání. Není to žádná věda, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.
- Nastavte správnou teplotu. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl překročit 5–7 °C, aby nebylo střídání teplot pro vaše tělo takovým šokem. S každým nastaveným stupněm „směrem dolů“ stoupá spotřeba o 6–8 %.
- Přizpůsobte prostředí. Během dne zatáhněte žaluzie, aby slunce místnost zbytečně neohřívalo. Jakmile zapnete klimatizaci, zavřete všechna okna a dveře, jinak budete zbytečně chladit i venkovní vzduch.
- Využívejte časovač. Klimatizaci zapněte 30 minut před příchodem domů, přijdete do příjemně vychlazené místnosti. Pokud máte model s Wi-Fi, například některou z klimatizací od ČEZ, můžete ji ovládat odkudkoli z mobilu.
Tip! Klimatizace také pomáhá zatočit se vzdušnou vlhkostí. Víte, jak na vlhkost v bytě?
Údržba klimatizace
Pravidelnou údržbou prodloužíte životnost zařízení, ale také ušetříte. Zanesené filtry klimatizace zvyšují její spotřebu dokonce až o 15 %. V sezóně je proto každé dva týdny vyčistěte, zkontrolujte odtok kondenzátu a otřete lamely vnitřní jednotky od prachu a nečistot. Jednou ročně pak nechte profesionála zkontrolovat chladivo, vyčistit výparník s kondenzátorem a provést dezinfekci celého systému.
Synergie s fotovoltaikou = chlazení zadarmo
Největší potřeba chlazení nastává během slunečných dnů, tedy přesně tehdy, kdy fotovoltaická elektrárna (FVE) produkuje nejvíce energie. Tato synergie je ideální. Klimatizace běží na vlastní vyrobenou elektřinu, takže vás provoz v průběhu dne nestojí ani korunu. Přebytky můžete ukládat do baterie pro večerní chlazení a návratnost investice do FVE se výrazně zkracuje.
Tip! Pro více informací o propojení fotovoltaiky s klimatizací navštivte stránky skupiny ČEZ.