Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Publikováno: 02. 08. 2023


Zdroj: Freepik.com

 

Kondenzační plynový kotel jako efektivní náhrada starého kotle

Tento typ kotle funguje na jednoduchém principu. Během spalování vzniká pára, která u obyčejného kotle odchází komínem pryč. Kondenzační kotel ale umí tuto páru efektivně využít. Pára se ve výměníku kondenzuje působením studené vody, která se tak znovu ohřívá a vrací do otopné soustavy. Díky tomuto procesu se omezuje spotřeba plynu, protože kotel nemusí vodu tolik ohřívat. Mezi další výhody patří bezpochyby snadná obsluha, instalace, regulace výkonu, a hlavně vám odpadá starost se sháněním a uložením paliva, jako je tomu například u kotlů na tuhá paliva. Nevýhody jsou pouze dvě. Tou první je odvod kondenzátu a tou druhou nutnost vyvložkování komína. Podrobněji jsme výhody a nevýhody popsali v článku “Výhody a nevýhody kondenzačního kotle”.

 

Počítejte s odvodem kondenzátu, který napojte na odpad

Tím se dostáváme k samotné výměně kotle. U kondenzačního kotle počítejte se dvěma důležitými věcmi. Tou první je instalace odvodu kondenzátu. Při běžném provozu ho vzniká opravdu velké množství, takže musíte kondenzační kotel připojit k odpadu. Pokud by v technické místnosti nebo kotelně nebyl nainstalován vodovodní rozvod, dá se situace vyřešit ještě čerpáním kondenzátoru do kanalizace. Přečerpávací stanice je běžné příslušenství, které dostanete společně s kondenzačním kotlem.

 

Hliníkový komín musíte nahradit plastovými vložkami

Druhým úskalím je pak speciální vyvložkování komína, což je nutnost, bez které se neobejdete. Spaliny s nízkou teplotou by totiž nevyvložkovaný komín mohly značně poškodit. Aby se komín neničil, je potřeba do něj instalovat buď nerezové vložky, nebo ty plastové, které jsou pro kondenzační kotel úplně nejvhodnější. Pamatujte také na to, že komín byste měli nechat alespoň jednou ročně zkontrolovat, a prohlídku naplánujte ještě před začátkem topné sezóny.

 

Tip: Nechte návrh nejlepšího řešení na nás. Vše vám dodáme na klíč.

Další tipy

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Datum vydání: 1. 3. 2024

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Datum vydání: 15. 2. 2024

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Datum vydání: 1. 2. 2024

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Datum vydání: 18. 1. 2024

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Datum vydání: 15. 12. 2023