Plynové kotle: Které jsou nejlepší?

Publikováno: 10. 08. 2023


Zdroj: Freepik.com

 

Kondenzační plynové kotle: Až o 5 000 kWh nižší spotřeba za rok

S plynovou přípojkou se otevírá možnost topit nebo ohřívat vodu pomocí plynu. Domácnosti používají buď standardní plynové kotle, nebo kondenzační plynové kotle, které v tuto chvíli převažují.

Starší klasické plynové kotle fungují na jednoduchém principu. Spalují plyn a teplo se pak rozvádí do celé otopné soustavy. Oproti tomu moderní kondenzační plynový kotel má vyšší účinnost, protože využijete ještě teplo ze spalin. Při průměrné spotřebě 18 000 kWh energie s klasickým plynovým kotlem můžete s kondenzačním plynovým kotlem ušetřit až 5 000 kWh.

 

Bez čeho se neobejdete, když pořizujete kondenzační plynový kotel

Kondenzační plynový kotel vás potěší tichým provozem a nenáročnou obsluhou. Nemusíte shánět palivo a přikládat, jako je tomu u kotlů na tuhá paliva. Čemu se nevyhnete, je napojení na odpad, protože při procesu ohřevu vzniká kondenzát, který musí někam odtékat. Pro odchod spalin budete potřebovat ještě speciálně vyvložkovaný komín. Nejčastějším materiálem je plast, který odolá teplotě spalin. Lze provést i výřez do stěny a spaliny odvádět přímo ven. Kondenzační kotel je také nutné pravidelně kontrolovat, třeba se službou typu ČEZ SERVIS VYTÁPĚNÍ.

 

Plynový kotel a ohřev vody

Kotlem samozřejmě nemusíte v domácnosti pouze topit, ale můžete jej využít i k ohřevu vody. Plynový kotel je k dostání ve třech variantách. Buď jako sestava kotle a externího zásobníku na ohřev vody (což je kvůli rozšířené možnosti výběru nejoblíbenější řešení), nebo jako kotel s integrovaným zásobníkem, který je součástí kotle. Poslední variantou je pak plynový kotel s průtokovým ohřevem vody, který je ale vhodný jen do menších domácností. Průměrná česká čtyřčlenná domácnost potřebuje zásobník na minimálně 180 až 200 l vody.

 

Podle čeho zvolit výkon plynového kotle? Měl by pokrýt tepelné ztráty

Pokud vybíráte plynový kotel, pak budete potřebovat znát tepelnou ztrátu objektu. Tento údaj většinou najdete v projektové dokumentaci. Nemáte-li ho k dispozici, je třeba si pozvat odborníka, který vám tepelnou ztrátu vypočítá, nebo využijte speciální online kalkulačku. Od tohoto údaje by se měl odvíjet výkon plynového kotle. Obecně platí, a to nejenom u plynových kotlů, ale i u elektrokotlů nebo tepelných čerpadel, že výkon zařízení by měl mít minimálně stejnou hodnotu v kWh, jako je tepelná ztráta objektu.

 

Ceny plynových kotlů a nejoblíbenější modely

Kondenzační plynový kotel seženete i za cenu kolem 40 tisíc korun. Tyto modely mají většinou průtokový zásobník na ohřev vody. Obvykle ale vyjde zhruba na 50 tisíc korun, dražší modely pak stojí 80 tisíc a víc. Mezi oblíbené a nejlépe hodnocené značky kondenzačních plynových kotlů patří Protherm, Buderus nebo německý výrobce plynových kotlů Viessmann. Plynový kondenzační kotel vybírejte ideálně po poradě s odborníkem, který zhodnotí celkový stav objektu, jeho tepelnou ztrátu, vezme v potaz i to, zda máte podlahové topení, nebo ne, zda budete používat kotel i na ohřev vody, a následně vám doporučí nejlepší řešení.

 

Tip: S námi se nemusíte o nic starat, pořiďte si plynový kondenzační kotel na klíč, a získáte kvalitní instalaci, pravidelný servis i kontrolu spalinových cest.

Další tipy

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Datum vydání: 1. 3. 2024

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Datum vydání: 15. 2. 2024

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Datum vydání: 1. 2. 2024

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Datum vydání: 18. 1. 2024

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Datum vydání: 15. 12. 2023