Zdroj: Freepik.com
Jaký je rozdíl mezi výrobcem, distributorem a dodavatelem elektřiny?
Energetický trh tvoří několik hlavních hráčů. Rozklíčujte, kdo je kdo a jak souvisí s vaším vyúčtováním. Elektřina totiž putuje do vašich zásuvek přes tři různé subjekty:
- Výrobci provozují elektrárny a vyrábějí elektřinu. I vy můžete být výrobci, vlastníte-li například fotovoltaickou elektrárnu.
- Distributoři vlastní a spravují síť, kterou se elektřina dostává až do vašeho domu.
- Dodavatelé jsou obchodníci, kteří nakupují elektřinu od výrobců a prodávají ji vám.
Svého dodavatele elektřiny si můžete vybrat, v současnosti jich v tuzemsku působí asi stovka. Distributor je vám však přidělen podle toho, kde bydlíte. V Česku působí tři hlavní distributoři elektřiny: ČEZ Distribuce, a. s., EG.D, a. s., a PREdistribuce, a. s. Zjednodušeně: s distributorem řešíte přípojku nebo výpadek elektřiny, zatímco s dodavatelem vyúčtování energií.
Tip! Chcete lépe pochopit, jak funguje trh s elektřinou? Podívejte se na naše video Jak se liší výrobce, distributor a dodavatel.
Z čeho se skládá cena za elektřinu?
Cena elektřiny, kterou vidíte ve vyúčtování energií, se dělí na dvě základní složky, regulovanou a obchodní (neregulovanou).
- Regulovaná složka tvoří přibližně polovinu celkové částky (cca 45 %) a určuje ji Energetický regulační úřad (ERÚ). Zahrnuje cenu za distribuci, stálou platbu za rezervovaný příkon podle jističe, daň z elektřiny, cenu za systémové služby, cenu za provoz nesíťové infrastruktury a poplatek za podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tuto část platíte vždy stejnou bez ohledu na dodavatele (za předpokladu, že bydlíte ve stejné distribuční oblasti).
- Neregulovaná (obchodní) složka je druhou částí ceny a určuje ji váš dodavatel, například ČEZ. Zahrnuje cenu silové elektřiny, kterou dodavatel dlouhodobě nakupuje, cenu dotvarování spotřeby do jednotlivých čtvrthodin na každého zákazníka, cenu odchylky a obchodní přirážku na obsluhu zákazníků. Právě tato část se může u jednotlivých dodavatelů výrazně lišit a můžete ji ovlivnit výběrem vhodného produktu.
Ke konečné ceně, která je součtem obou těchto složek, se následně připočítává DPH ve výši 21 %.
Tip! Čísla, (ne)regulované složky a procenta jsou pro vás španělská vesnice? Vyznejte se v nich jednou provždy. Podívejte se na naše video Jak na vyúčtování za elektřinu.
Kdo určuje ceny elektřiny?
Tím hlavním místem děje, na kterém se obchoduje s elektřinou, je Evropská energetická burza v Lipsku (EEX). Tuzemská elektřina je z velké míry prodávána a nakupována mimo burzu oboustrannými dohodami, které však víceméně kopírují cenu stanovenou EEX. Tu pak dodavatelé promítají do svých ceníků. Na regulovanou složku má zásadní vliv ERÚ. Distributoři pak tyto ceny promítají do konečných účtů.
V krajním případě může do cen energií zasáhnout stát mimořádnými opatřeními, například zastropováním cen nebo snížením DPH, což jsme mohli pozorovat během energetické krize.
Proč kolísá cena elektřiny?
Obchodní cenu elektřiny ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi nejdůležitější patří ceny paliv (zejména zemního plynu), ceny emisních povolenek a poptávka po elektřině. Roli hrají také geopolitické vlivy, třeba omezení dodávek plynu nebo konflikty ve významných energetických regionech. Důležitým faktorem je i počasí a roční období. Dlouhá zima zvyšuje spotřebu elektřiny, zatímco slunečné dny zvyšují výrobu z fotovoltaik a mohou ceny snižovat. Rostoucí podíl energie z obnovitelných zdrojů totiž přináší do cen větší výkyvy.
Vývoj ceny elektřiny 2025 a na jaké částky se připravit v roce 2026?
Cena elektřiny na velkoobchodním trhu se v posledních měsících stabilizovala. Dobrou zprávou pro všechny koncové zákazníky je, že v cenících tuzemských obchodníků cena elektřiny klesá. Elektřina na dobu neurčitou v nejběžnější sazbě D02 od ČEZ klesla meziročně o 15 %. Snížení cen ČEZ promítá i do smluv s dlouhodobou fixací. Nyní tedy máte ideální příležitost zajistit si výhodnou cenu elektřiny na delší dobu, například díky produktu Elektřina Bez starostí na 3 roky, který garantuje stabilní cenu po celé tříleté období. Jen pro připomenutí: Zlevnění se týká pouze obchodní (neregulované) části ceny za odebrané množství energie. Druhou část, regulovanou složku, stanovuje ERÚ.
Dle analytiků je v tuto chvíli optimistický také výhled na následující roky 2026 a 2027, tedy opět, co se obchodní (neregulované) složky ceny elektřiny týče. Cenu příznivě ovlivňuje stabilizace evropských energetických trhů, rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie a zefektivnění distribučních sítí. Stoprocentně však výhled predikovat nelze. Situace v energetice se totiž dynamicky mění i kvůli geopolitické situaci, přičemž eskalace mezinárodních konfliktů může současný pozitivní trend rychle zvrátit.
U regulované části ceny pravděpodobně dojde ke zvýšení z důvodu nezbytných investic do přenosové a distribuční soustavy.
Jak můžete ovlivnit, kolik zaplatíte za elektřinu?
I když ceny elektřiny nemůžete jako běžný spotřebitel ovlivnit, nejste zcela bezmocní. Své výdaje za elektřinu můžete snížit:
- Sledováním spotřeby. Pravidelnou kontrolou spotřeby předejdete nepříjemným překvapením v podobě vysokých nedoplatků. Využijte wattmetr a zjistěte, které spotřebiče jsou těmi největšími „žrouty“ energie. Pokud to lze, upravte jejich používání.
- Optimalizací spotřeby. Využíváním dvoutarifní sazby můžete část spotřeby přesunout na dobu nízkého tarifu a tím ušetřit.
- Výběrem vhodného produktu u stabilního dodavatele. Porovnejte ceníky a zvolte nabídku, která nejlépe odpovídá vašim potřebám. Pokud si chcete stávající cenu elektřiny udržet, vyberte produkt s fixací.
- Sdílením elektřiny. Máte-li vlastní fotovoltaickou elektrárnu, můžete přebytky elektřiny sdílet s rodinou nebo přáteli. Využijete vyrobenou elektřinu efektivněji a vaši blízcí ušetří.
Tip! Zajímá vás, jak využít moderní technologie pro úsporu elektřiny? Podívejte se na videa o chytrém řízení elektřiny pomocí tarifů s proměnlivou cenou nebo o možnostech sdílení elektřiny s vašimi blízkými.