Zdroj: Depositphotos.com
Co je řízené větrání?
Řízené nebo někdy také „nucené“ větrání spočívá v kontrolované výměně vzduchu. Počínaje záměrným otevíráním a zavíráním oken přes systém podtlakového větrání, při kterém se ventilátor v koupelně či digestoř v kuchyni starají o odtah znečištěného vzduchu z budovy, po moderní rovnotlaké větrání, které plynule a nepřetržitě kontroluje přívod i odtah vzduchu.
Z čeho se skládá systém řízeného větrání?
Srdcem systému řízeného větrání je ventilátor, který dopravuje vzduch do obytných místností prostřednictvím potrubí. To může být buď přiznané, nebo skryté ve stropě či podhledech. Do obytných místností jsou vyvedeny výdechové ventily, kterými proudí čerstvý vzduch. V koupelně, na WC či chodbách se jedná o ventily sací, kterými z interiéru odchází znečištěný vzduch. Nepostradatelnou součástí je rekuperační výměník tepla, který z odcházejícího vzduchu získává teplo a předává ho přicházejícímu čerstvému vzduchu. Tím snižuje energetickou náročnost celého procesu.
Tip! Vše, co potřebujete vědět o rekuperaci, jsme shrnuli také do videa Jak na řízené větrání – 1. část.
Proč zvážit řízené větrání pro svou domácnost?
Při každodenních běžných aktivitách v interiéru se ve vzduchu hromadí škodliviny a nežádoucí látky:
- vydechovaný oxid uhličitý (CO₂),
- škodliviny uvolňované ze stavebních materiálů,
- těkavé látky uvolňované z nábytku a textilu,
- chemické sloučeniny z čisticích prostředků,
- nadbytečná vlhkost podporující vznik plísní.
Všechny tyto faktory negativně ovlivňují kvalitu vzduchu, který dýcháte. Řízené větrání je účinné řešení, jak nepřetržitě obnovovat vzduch v domácnosti, aniž byste byli závislí na pravidelném otevírání oken. Díky němu snadno a zároveň efektivně zlepšujete prostředí, ve kterém pobýváte.
Intenzita a frekvence výměny vzduchu závisí na preferencích obyvatel. Ideální je nepřetržité větrání s mírným průtokem vzduchu, který ani nepostřehnete. Systém můžete kdykoliv přizpůsobit svým potřebám: zvýšit výkon během vaření či sprchování nebo jej naopak snížit v době své nepřítomnosti.
Typy výměníků
Při volbě řízeného větrání pro svou domácnost máte možnost výběru ze dvou základních typů výměníků. Klasický deskový výměník zajišťuje pouze přenos tepla z odpadního vzduchu do toho čerstvě příchozího. Nepřenáší však vlhkost, a tak se může stát, že bude vzduch ve vaší domácnosti (zejména v zimních měsících) příliš suchý. Tento problém řeší druhý typ, entalpický výměník, který předává příchozímu vzduchu kromě tepla i vlhkost.
Tip! Při výběru systému řízeného větrání se ptejte, kolik elektřiny spotřebovává a jak účinně získává teplo z odváděného vzduchu. Tyto informace přímo ovlivní, kolik ušetříte na provozních nákladech.
Benefity rovnotlakého větracího systému
Hlavní benefit rovnotlakého větrání spočívá ve stabilní kvalitě přiváděného vzduchu. V jakékoliv sezoně, ve dne i v noci, máte ve své domácnosti kvalitní, čistý a čerstvý vzduch.
Mezi další výhody patří:
- nižší prašnost,
- omezení vniku alergenů do domácnosti díky kvalitním filtrům,
- odvod znečištěného vzduchu s CO₂ a dalšími škodlivinami,
- vytváření zdravějšího prostředí pro alergiky,
- prevence vzniku plísní díky odvádění přebytečné vlhkosti,
- zlepšení koncentrace a také kvality spánku díky optimální kvalitě vzduchu.
Benefity týkající se zdraví jsou hlavní, ne však jediné, které hovoří pro pořízení řízeného větrání. Těmi dalšími výhodami jsou komfort a úspora energií. Teplo neodchází okny ven, ale díky rekuperaci zůstává doma. V interiéru zůstává celoročně stabilní teplota bez nepříjemných teplotních výkyvů. Díky systému ventilů přivádějících a odvádějících vzduch také minimalizujete hluk z exteriéru. Okna zůstávají zavřená a hluk utlumený za nimi.
Tip! Přítomnost nuceného větrání nevylučuje možnost větrání okny. V létě můžete systém nastavit na minimální hodnotu doporučenou výrobcem a využívat i přirozené větrání.
Co je potřeba k instalaci?
K instalaci řízeného větrání potřebujete prostor pro umístění větrací jednotky (technická místnost, komora, či alespoň prostor v koupelně). Z ní je nezbytné rozvést potrubí, nejčastěji v podhledech či stropech, do místností a umístit výdechové a sací ventily. K fungování jednotky řízeného větrání potřebujete připojení k elektrické síti a také napojení na kanalizaci kvůli odvodu kondenzátu. Ten vzniká ve výměníku zejména během zimy. Řízené větrání lze instalovat do rodinného domu, ale i do bytu či bytového domu.
Návrh přenechte odborné firmě
Návrh celého systému i jeho montáž by měla provést odborná firma. Jedině ta dokáže nadimenzovat rekuperaci přesně podle potřeb vaší domácnosti. Rychlost vzduchu v prostředí by neměla překračovat 0,2 metru za vteřinu. Jedině správně instalovaná rekuperace nezpůsobuje průvan. Na čerstvý vzduch doma si rychle zvyknete a ani nepoznáte, že větráte.
Obsluha a údržba systému
Systém je z velké části bezúdržbový. Pravidelná péče se odvíjí od výrobcem předepsané údržby, do které spadá výměna filtrů a kontrola rekuperačního výměníku. Četnost výměny filtrů se liší dle prašnosti prostředí (bydlení v centru města či v blízkosti pole tuto potřebu zvyšuje). Nejběžnější frekvence výměny filtrů je 1× až 2× ročně.
Obsluha je jednoduchá a závisí na zvoleném modelu. Může probíhat přes nástěnný ovladač nebo mobilní aplikaci, kde můžete nastavit intenzitu větrání podle aktuálních potřeb.
Kolik lze ušetřit a jaká je pořizovací cena systému řízeného větrání?
Pokud bude systém pracovat optimálně, úspora energií může činit 4 až 5 tisíc kilowatthodin ročně (v porovnání se ztrátou při větrání okny). Pořizovací cena se odvíjí od velikosti, výbavy i typu. U rodinných domů šplhá až k 200 000 Kč. Při splnění podmínek na ni lze čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám, a to ve výši až 90 000 Kč.
Tip! Potřebujete více informací? Odpovědi na zvídavé otázky našich diváků jsme shrnuli ve videu Jak na řízené větrání – 2. část.