Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Publikováno: 15. 12. 2023


 

 Foto: Erik Mclean, Unsplash

Polovina českých domů není zaizolována

Podle výzkumu agentury STEM z roku 2019 se 22 % českých domácností cíleně uskromňuje kvůli výdajům za energie. Na vině přitom nemusí být jen nízký finanční příjem, ale také nedostatečné zateplení nebo nekvalitně provedená, a tedy nefunkční termoizolace. Nezateplené obvodové stěny má přitom v Česku více než polovina domů.

 Zatímco jinde v Evropě je běžné vytápět obytné místnosti na 20 °C, Češi mají radši teplejší prostředí – většina z nich (62 % dotázaných) v zimě topí asi na 22 °C. Každým stupněm navíc však také stoupají náklady za vytápění, a to asi o 6 %.

 TIP: Na kolik byste měli optimálně vytápět jednotlivé místnosti? Prozkoumejte přehled optimální teploty dle ČSN.

 

Snižte své výdaje pomocí zateplení

Správně provedeným komplexním zateplením však můžete snížit náklady za vytápění o 50–80 %. Zateplení by optimálně mělo pokrývat fasádu, stropy i podlahu. Návratnost investice se počítá v řádu několika roků až desítek let – záleží na typu a velikosti zateplované plochy, použitém materiálu i postupu.

 

Kolik tepla uniká přes jednotlivé stavební součásti?

  • Obvodové stěny pustí až 25 % tepla.
  • Přes střechu uniká až 40 % tepla.
  • Okna a dveře propustí až 45 % tepla.

 

Foto: Alina Kuptsova, Pixabay

Výhody termoizolace

Díky termoizolaci rapidně snížíte náklady na vytápění, zároveň s ní vzroste hodnota vaší nemovitosti. Správně provedená termoizolace bez tepelných mostů pak přispívá ke zdravému prostředí bez výskytu plísní (teplota vnitřního povrchu obvodových stěn je vyšší a vzdálenější rosnému bodu). V létě vám pak zateplení pomůže udržet uvnitř domu příjemné chladnější klima. Díky dodatečné ochraně se prodlužuje životnost obvodové konstrukce. Izolace navíc poskytuje i různě silnou akustickou bariéru. Zde jsme také našli několik zajímavých triků na zchlazení interiéru, když se chcete vyhnout drahé klimatizaci.

 Tloušťka a provedení izolace závisí na typu konstrukce i na požadovaném zateplení. U standardních domů se zatepluje izolantem o šířce kolem 10–15 cm, nízkoenergetické stavby pak vyžadují tloušťku 25 cm a pasivní domy až 30 cm.

 

TIP: Díky ČEZ můžete mít optimální vytápění pro svou nemovitost na klíč. Poraďte se s našimi odborníky a získejte nezávaznou nabídku.

 

Typy nejoblíbenějších izolantů

V Česku je dlouhodobě nejoblíbenějším izolantem pěnový polystyren. Je lehký, pevný, snadno se tvaruje, mnohé vydrží a dům či byt bude chránit až 50 let.

Další oblíbenou variantou je zateplení minerální pěnou. Ta zároveň poskytuje i akustickou zábranu, je paropropustná a snadno se instaluje. Podobné vlastnosti má pak kamenná vlna, namísto ze skelných vláken se ale vyrábí z čediče.

Polyuretanem se zatepluje již přímo při stavbě domu, lze jej však aplikovat i do starších nemovitostí. Nanáší se nástřikem nebo se montuje ve formě desek. Výhodná je jeho nízká hmotnost a možnost volby mezi variantami s různými fyzikálními vlastnostmi a odlišnou paropropustností materiálu.

 Dalšími, méně využívanými izolanty je pěnové sklo, recyklovaná dřevěná vlákna, korek či umělé kamenivo z jílu. Pro dokonalé zateplení lze použít i termoizolační malty a omítky.

 

Pověrám o termoizolaci nevěřte

Izolace se navzdory mýtům vyplatí i u silných stěn. Někdy se lidé obávají také „uzavření“ vlhkosti v domě – stejně jako v nezateplených objektech i v těch zaizolovaných je nutné denně krátce a intenzivně větrat. Samotná izolace však určitě nezpůsobí výrazný nárůst vlhkosti, pórovitý materiál páry naopak odvádí pryč. Nicméně u zateplení polystyrenem je nutné dbát na správnou tloušťku materiálu. Slabá vrstva nepropustného polystyrenu na dobře izolující zdi může mít opravdu za následek kondenzaci vodní páry ve zdivu.

 

Další tipy

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Rostoucí ceny energií nejsou žádným tajemstvím. Jednou z možností, jak ušetřit, je přechod na chytrou domácnost. Co přesně to znamená, kolik peněz ušetříte a jak se v tom všem vyznat, když s inteligentní domácností teprve začínáte, se dozvíte v našem článku.

11 tipů, jak ušetřit na nákladech za vytápění

11 tipů, jak ušetřit na nákladech za vytápění

Letošní zima přesvědčila mnoho obyvatel domů a bytů, že je potřeba začít lépe využívat regulační kohoutky. Jak topit, abyste z vyúčtování neutrpěli šok? Pomohou vám naše drobné i větší fígle.

 5 způsobů, jak snížit náklady na vytápění během topné sezóny

5 způsobů, jak snížit náklady na vytápění během topné sezóny

Říkáte si, že už by to letos chtělo snížit náklady na spotřebu energií? Máte pravdu, vytápění představuje pro peněženku největší zátěž. Změňte to.

Vařte úsporně: Je lepší indukce nebo plyn?

Vařte úsporně: Je lepší indukce nebo plyn?

Indukční a plynový sporák spolu svádí věčný boj již od nepaměti. Oba mají mnoho kladů, ale taktéž několik málo nevýhod. Jaké jsou hlavní přednosti vaření na indukci a plynu a na co byste si měli dát pozor?