Porovnání nákladů na vytápění – čím se vyplatí topit?

Publikováno: 06. 11. 2023


Zdroj: Unsplash

Každý, kdo staví nový dům nebo se pouští do rekonstrukce staršího objektu, stojí před otázkou, jaký způsob vytápění zvolit. Cíl je jasný – najít vhodný poměr mezi investicí do výtopného systému a pozdějšími náklady na provoz tak, aby příliš nezasáhl vaši peněženku. V dnešní době by se také neměla přehlížet problematika ekologické zátěže některých druhů paliv. A především by vám po zvážení všech těchto faktorů mělo být doma teplo. Přinášíme vám proto porovnání nákladů na vytápění, a to plynem, elektřinou a pomocí krbu.

Vytápění plynem

Vytápění zemním plynem se vyplatí zejména u starších budov, které nejsou dokonale zateplené. Plynové kotle se totiž vyznačují vysokou účinností, která si s tepelnými ztrátami poradí. Pokud je zde navíc přítomná plynová přípojka, investice do plynového kotle a rozvodů je už poměrně finančně únosná. U nových staveb je třeba plynovou přípojku často teprve zhotovit, což výrazně navýší vstupní náklady.

Co se týče ceny zemního plynu, stále se drží pod cenou elektrické energie. Když se navíc rozhodnete investovat do tzv. kondenzačního kotle, který efektivněji pracuje s tepelnou energií, roční náklady na vytápění ještě klesnou. Vytápění plynem je navíc velmi jednoduché z hlediska obsluhy a údržby. U všech plynových kotlů je ale třeba počítat s pravidelnými revizemi odborníkem.

Vytápění elektřinou

Že je vytápění pomocí elektrické energie příliš drahé, je častý mýtus. Pravda – pokud se rozhodnete vytápět velkou nezateplenou budovu s několika místnostmi pouze elektrickými přímotopy, skutečně si sáhnete hlouběji do kapsy. V dnešní době však existuje mnoho velice důmyslných řešení, která zajišťují maximální využití elektrické energie s minimálními ztrátami. Zejména pak u nových budov s kvalitní izolací je elektřina velice oblíbené médium, a to hlavně díky nespočtu možností, jak ji můžete pro vytápění využít. Hodí se také do malých místností nebo dřevostaveb, kde snadným způsobem zatopíte během chvilky.

Možností, jak využít elektrickou energii je mnoho. Výhodou je, že instalace většiny elektrokotlů nebo přímotopů je rychlá a finančně nenáročná. Elektřina je dostupná téměř všude, proto se hodí i do odlehlejších rekreačních objektů. U novostaveb si lze pohrát s instalací úsporného podlahového vytápění nebo tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo je sice finančně nákladné při koupi, ale výrazně snižuje následné náklady na provoz. Elektřinu totiž spotřebovává pouze k pohonu čerpadla, nikoliv k samotnému vytápění. To je zajištěno z přirozených zdrojů okolního prostředí.

Vytápění pomocí krbu

Asi každému se líbí romantická představa plápolajícího ohně v krbu. Nemusíte se ale bát, že pomocí krbu vytopíte pouze místnost, ve které je umístěn. Krby nebo krbová kamna mohou být totiž opatřena tepelným výměníkem, který rozvádí teplý vzduch nebo vodu klidně po celém domě. Takové vytápění si ale žádá poměrně vysokou investici, nemluvě o výběru vhodného systému, který musíte instalovat víceméně na míru vašemu domu. Krbové vytápění se tedy hodí spíše k doplňkovému vytápění v kombinaci například s elektrickým proudem.

Vytápění krbem si žádá neustálou obsluhu, i když i v tomto bodu se technologie posouvá neustále dopředu a nabízí řadu akumulačních prostředků, které teplo distribuují i po zhasnutí ohně. Oproti elektrickému proudu a zemnímu plynu jsou ale náklady na provoz mnohdy až o polovinu nižší. Také z ekologického hlediska se jedná o velmi „zelenou“ volbu. Co se ale týče instalace, jedná se o jednu z nejsložitějších variant, zvlášť pokud se rozhodnete krbem vytápět celý dům.

Při výběru systému vytápění tedy nezapomeňte zodpovědně posoudit velikost a zateplení objektu, stejně jako částku, kterou jste ochotni investovat do koupě potřebných komponent. To, že něco funguje pro souseda, totiž nemusí fungovat pro vás.

 

Další tipy

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Datum vydání: 1. 3. 2024

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Datum vydání: 15. 2. 2024

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Datum vydání: 1. 2. 2024

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Datum vydání: 18. 1. 2024

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Datum vydání: 15. 12. 2023