Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Publikováno: 03. 09. 2023


Zdroj: Freepik.com

Co je tepelné čerpadlo a jak funguje?

Nejvíc z nákladů na energie ukrojí klasicky vytápění. Tepelné čerpadlo je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí spotřebu snížit. Je totiž úsporné a prakticky bezúdržbové. Hlavním zdrojem pro výrobu tepla je pro čerpadlo vzduch, a to ze 2/3. Pouze z 1/3 si pak tepelné čerpadlo bere k výrobě tepla elektřinu. Existuje ještě typ země–voda a voda–voda, ale v našich podnebných podmínkách se nejčastěji instaluje právě typ vzduch–voda.

 

Povinnost výměny starých kotlů a dotační programy

V současné době je změna zdroje vytápění aktuální hned ze dvou důvodů. Tím prvním je snížení spotřeby energií a tím druhým je povinnost vyměnit starý kotel, který nesplňuje parametry alespoň 3. emisní třídy. Toto opatření mělo vstoupit v platnost v září 2022, ale pravděpodobně dojde k odkladu o 2 roky (září 2024), což je doba, během které byste měli přejít na jiný zdroj vytápění, kterým může být právě tepelné čerpadlo. Žádost o kotlíkovou dotaci už sice podat nemůžete, ale stále máte možnost zažádat o finance z dotačního programu Nová zelená úsporám, a pokrýt tak až 50 % nákladů na nový, úsporný zdroj vytápění. Kotlíkové dotace se pravděpodobně ještě obnoví, pro aktuální informace o těchto dotacích sledujte stránky SFŽP.

 

Tip! S vyřízením dotace vám rádi pomůžeme. Vyřídíme za vás veškeré papírování.

 

Kolik získáte z dotačního programu na tepelné čerpadlo?

Pořízení tepelného čerpadla není malou investicí, ale ta se vám během několika málo let vrátí. Vždy samozřejmě záleží na mnoha faktorech, aby bylo možné přesně spočítat, za jak dlouho budete mít investici zpět. Nicméně právě na tepelné čerpadlo můžete čerpat z dotačního programu Nová zelená úsporám.

  • Na tepelné čerpadlo pouze k vytápění získáte dotaci až 80 000 Kč.
  • Na tepelné čerpadlo určené k vytápění i ohřevu vody získáte dotaci až 100 000 Kč.
  • Na tepelné čerpadlo určené k vytápění i ohřevu vody v kombinaci s fotovoltaikou získáte dotaci až 140 000 Kč.

 

Tepelné čerpadlo je vhodné i pro starý dům

Lidé se často ptají, zda je tepelné čerpadlo vhodné i pro starý dům, který má větší tepelné ztráty. Vzhledem k tomu, že právě tyto domy, které byly postaveny před více než dvaceti lety, nebývají dobře zateplené, úspory s tepelným čerpadlem pocítíte ještě víc než v moderních domcích. Ale i v novostavbách má tepelné čerpadlo své místo. Vždy je třeba přizvat odborníka, který vezme v potaz tepelné ztráty domu a doporučí vám nejvhodnější řešení přímo na míru.

Další tipy

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?