S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

Publikováno: 05. 10. 2023


Zdroj: Freepik.com

 

S fotovoltaikou na klíč se nemusíte starat ani o žádost o dotaci

Pořízení fotovoltaiky vám ušetří starosti až na 25 let dopředu. Právě tolik je udávaná životnost solárních panelů na střeše. Sluneční energii si jednoduše zamilujete, protože s ní vyřešíte vytápění, výrobu elektřiny i ohřev vody. To vše na klíč od ČEZ. Díky fotovoltaice na klíč se nemusíte o nic starat. Všechno vyřídíme za vás včetně žádosti o dotaci. Jaké řešení ale vybrat? Nabízíme vám 3 možnosti, jak využít fotovoltaiku naplno.

 

Fotovoltaika s ohřevem vody jako cenově nejdostupnější varianta

Tato varianta je nejlevnější. Cena fotovoltaiky s ohřevem vody začíná po dotaci na 166 084 Kč. Nejvíce energie vyrobí solární panely v nejčastěji instalovaných pozicích během poledne a odpoledne, protože právě tehdy je sluneční svit nejintenzivnější. Je vysoce pravděpodobné, že během této doby nestihnete vyrobenou energii spotřebovat. Její přebytek ale můžete využít k ohřevu vody. Podrobněji v článku “Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody”. Díky tomuto řešení budete mít polovinu roku teplou vodu „zadarmo“. Abyste dosáhli maximálních úspor, využívejte u myčky nebo pračky funkci odloženého startu.

 

Akumulační baterie fotovoltaiky slibuje největší energetickou soběstačnost

Chcete-li mít jistotu, že budete chráněni před výpadky elektrické sítě, pak je pro vás tou správnou volbou fotovoltaika s bateriovým úložištěm. Hlavní přednost fotovoltaiky s akumulací do baterie spočívá v tom, že spotřebujete veškerou elektřinu, kterou si sami vyrobíte, bez přetoků do distribuční sítě. ČEZ Battery Box řídí systém podle predikce počasí. V ideálním případě technik uloží baterii do technické místnosti. Podmínkou je minimální vlhkost a prašnost a teplota prostředí nad 0 °C.

 

Tepelné čerpadlo s fotovoltaikou je nejkomplexnějším řešením

V létě budete soběstační díky solárním panelům, které přemění sluneční záření na elektrickou energii. Solární panely nasbírají nejvíce energie, pokud je modrá obloha a svítí slunce, ale zvládnou vyrábět elektřinu, i když je zataženo, jen se sníženým výkonem. Přes zimní měsíce se nabízí řešení v podobě tepelného čerpadla, které vyžaduje velmi nízké náklady na provoz. Cena začíná na 355 000 Kč.

 

 

Jak je to ve skutečnosti s energetickou soběstačností?

Pořídíte-li si na střechu vlastní fotovoltaickou elektrárnu, snížíte tak náklady spojené se spotřebou energií. To ale rozhodně není jediný důvod, proč je chytrým řešením pořídit si solární panely na střechu. Tím hlavním důvodem je fakt, že nebudete tolik závislí na energiích od dodavatele, takže vás už nebudou muset trápit současné velmi kolísavé ceny. Zbavíte se tak nejistoty, zda v příštím roce zvládnete uhradit nedoplatky za elektřinu. Navíc se pojistíte proti případnému výpadku elektrické energie. Systém akumulace do baterie dokáže při přerušení dodávky elektřiny zahájit funkci nouzového režimu a udržet v provozu spotřebiče v domácnosti.

 

Máte elektromobil? Pak se vám investice do fotovoltaiky vrátí ještě rychleji

Jestliže jste již investovali do auta poháněného elektřinou nebo jeho koupi teprve zvažujete, pak vězte, že fotovoltaiku na střeše oceníte o to víc. S elektromobilem totiž dává pořízení fotovoltaické elektrárny domů ještě větší smysl. Díky kombinaci fotovoltaiky a dobíjecí stanice vás provoz elektromobilu vyjde opravdu výhodně. Elektromobil navíc nemusí být pouze odběratelem vyrobené bezemisní elektřiny ze slunce, ale v chytré domácnosti může sloužit také jako robustní bateriové úložiště uchovávající přebytky z produkce FVE.

 

Další tipy

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Datum vydání: 1. 3. 2024

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Datum vydání: 15. 2. 2024

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Datum vydání: 1. 2. 2024

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Datum vydání: 18. 1. 2024

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Datum vydání: 15. 12. 2023